Jesteś w:

Formularz wyszukiwania

SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM MODZELEWSKIM W CYKLU ARTYŚCI LUBELSKIEJ KOLEKCJI

 

JAROSŁAW MODZELEWSKI – urodzony w 1955 roku w Warszawie. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1980 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, której tradycje kontynuuje jako profesor macierzystej uczelni. Współzałożyciel Gruppy oraz współredaktor pisma „Oj dobrze już”. Laureat Paszportu „Polityki” za 1998 roku oraz nagrody im. Jana Cybisa w 2004 roku. Nazywany jest „malarzem ikon codzienności”. W swojej twórczości odnosi się głównie do wątków egzystencjalnych, społecznych i politycznych.

Obraz Jarosława Modzelewskiego „Zagubiony spawacz” powstał w 1994 roku. Po raz pierwszy wystawiony w Galerii Zderzak w Krakowie na wystawie „Nie dosyć, że kalectwo, to w dodatku wieczność” w 1995 roku.

Twórczość Jarosława Modzelewskiego z lat 90. podkreśla odrębność polskiej interpretacji artystycznej procesu transformacji ustrojowej, z jego repertuarem „emblematycznych” tematów i sposobów budowania symbolicznego przekazu. Charakterystyczne dla artysty było to, że przyglądając się złożonej codzienności i paradoksom post-transformacyjnej rzeczywistości, szukał wyrazistego znaku, ciętego komentarza i trafnego skrótu. Obraz „Zagubiony spawacz”, z jednej strony, może być interpretowany jako dokument swojego czasu, a z drugiej – plasuje się w obszarze malarstwa syntetycznego, w którym konceptualna zawartość podkreślona jest za pomocą minimalistycznego języka wizualnego. Dzieło przedstawiciela polskiej odmiany neo-ekspresjonizmu i członka najważniejszej dla tego kierunku formacji artystycznej – Gruppy – wiąże się ściśle z głównym profilem lubelskiej kolekcji, jakim pozostaje obserwacja konceptualnego nurtu polskiej sztuki współczesnej w całej różnorodności jego przejawów.

________________________________________________________________________________


Spotkania ARTYŚCI LUBELSKIEJ KOLEKCJI – cykl rozmów z artystami, których prace znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej tworzonej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Zainicjowany w 2006 roku. Dotychczas odbyło się dwadzieścia osiem spotkań, w tym m. in. z Mirosławem Bałką, Jerzym Beresiem, Włodzimierzem Borowskim, Tomaszem Ciecierskim, Grzegorzem Kowalskim, Zofią Kulik, Przemysławem Kwiekiem, Normanem Leto, Teresą Murak, Włodzimierzem Pawlakiem, Józefem Robakowskim, Zygmuntem Rytką, Mikołajem Smoczyńskim, Janem Świdzińskim, Zbigniewem Warpechowskim, Jakubem Woynarowskim, Ewą Zarzycką.

________________________________________________________________________________


Organizator: Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Współorganizator: Galeria Labirynt

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Zakup dzieł do regionalnej kolekcji sztuki współczesnej LTZSP dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
oraz ze środków Miasta Lublin


 

baner_logosy_1i2a.jpg

WRÓĆ